Είδα κινέζικο ποδόσφαιρο και μου άρεσε!

Το Σάββατο που μας πέρασε, για έναν ανεξήγητο λόγο και παρά το γεγονός ότι είχα ξενυχτήσει την προηγουμένη, το βιολογικό μου ρολόι χτύπησε στις 7:30 το πρωί. Προσπάθησα να ξανακοιμηθώ μα μετά από μία μάταιη προσπάθεια μισής ώρας, αποφάσισα ότι πρέπει να συμβιβαστώ με την σκληρή πραγματικότητα και κίνησα για την καφετιέρα. Έφτιαξα καφέ και άνοιξα το τάμπλετ. Διάβασα το μισό ίντερνετ και μέσα σε όλα αυτά βρέθηκα μπροστά σε ένα άρθρο για στοίχημα που πρότεινε παιχνίδια με σειρά έναρξης. Αφού λοιπόν το διάβασα, αποφασίζοντας για μία ακόμα φορά να μην παίξω τίποτα, μου ήρθε μια τρελή ιδέα: να δω μπαλίτσα και αυτό έκανα. Άνοιξα το λογαριασμό μου στην στοιχηματική και πάτησα το πρώτο παιχνίδι που ξεκινούσε σε λίγα λεπτά στο live και το οποίο μάλιστα προβαλλόταν ζωντανά από την πλατφόρμα.

Η αλήθεια είναι πως γνώριζα από την αρχή το «ανώμαλο» του εγχειρήματός μου, ειδικά μέρες που είναι κι έχει αρχίσει και το Champions League. Αλλά πολλές φορές η μοναξιά ενός σαββατιάτικου πρωινού μπορεί να σε οδηγήσει στα άκρα. Έτσι λοιπόν άνοιξα το stream για να παρακολουθήσω το Γιανγκσού Σαϊντί – Σαντόνγκ Λουνένγκ! Τα πρώτα δύο λεπτά το ματς ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν παιχνίδι κέντρου και σκέφτηκα από νωρίς να το κλείσω, φοβούμενος ότι πρόκειται για μεγάλη σούπα. Αλλά λίγο πριν πατήσω το «x» ο Ραμίρες, μετά από μπαλιά του Γι Τσιάνγκ έκανε με σουτ το 1-0! Ναι, καλά διαβάσατε, μόλις στο τρίτο λεπτό άνοιξε το σκορ και μάλιστα με γκολάκι όμορφο για τα δεδομένα του ματς. Το γκολ λοιπόν με απέτρεψε από το να αποχωρήσω και παράλληλα με ανάγκασε να στείλω το stream στην τηλεόραση, για να μην βγάζω τα μάτια μου στο τάμπλετ.

Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν γρήγορα από το σοκ του γκολ και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Και όταν λέμε πρωτοβουλία, μιλάμε για ένα φοβερό μονότερμα που κράτησε για 45 ολόκληρα λεπτά, μέχρι ο συμπαθέστατος κοντός διαιτητής να σφυρίξει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με την Σαντόνγκ να κλείνει το πρώτο μέρος έχοντας 65% κατοχή, τρεις φάσεις για γκολ και έχοντας πατήσει καμία δεκαριά φορές περιοχή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το 1-0 με νύχια και με δόντια, έχοντας υποπέσει σε 11 φάουλ εκ των οποίων 3 τιμωρήθηκαν με κίτρινες κάρτες. Σωστό πανηγύρι δηλαδή και μάλιστα πρωί πρωί.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο γήπεδο και σφυροκοπούσαν την Γιανγκσού για 21 ολόκληρα λεπτά σε μία μάχη που θύμιζε αυτή του Δαυίδ με τον Γολιάθ. Κι εκεί που εύκολα θα πόνταρα επόμενο γκολ Σαντόνγκ, οι γηπεδούχοι βγαίνουν σε μία αντεπίθεση και ο Τεσέιρα κάνει το 2-0, μέσα σε αποθέωση μετά από μπαλιά του Ραμίρες. Συγκλονίστηκα είναι η αλήθεια με το θέαμα, που θύμιζε κάτι από παλιό ιταλικό ματς, όπου το κατενάτσιο έδινε λύσεις σε μικρότερες ομάδες που αντιμετώπιζαν μεγαθήρια. Μα εδώ δεν μιλάμε για σκληροτράχηλους Ιταλούς αλλά για βραχύσωμους Κινέζους, πράγμα που το κάνει ακόμα πιο συγκλονιστικό. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και, για να μην τα πολυλογώ, 5’ πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν και το 3-0 που ήταν το τελικό σκορ κόντρα σε μία ομάδα που είχε 5 τελικές για γκολ στο δεύτερο μέρος αλλά δεν κατάφερε να στείλει ούτε μία φορά την μπάλα στο πλεκτό.

Το stream τελείωσε με μία άποψη από τις κατάμεστες κερκίδες όπου εκατοντάδες οπαδοί, άνδρες-γυναίκες, όλων των ηλικιών επευφημούσαν την ομάδα τους με στεντόρειες φωνές, που είναι η αλήθεια ότι μου προκάλεσαν θλίψη. Σκέφτηκα τα δικά μας άδεια γήπεδα, τα παιδιά που μένουν σπίτι με το φόβο των επεισοδίων, αλλά και αυτούς που πάνε γήπεδο και φεύγουν με τα μάτια τους να πονάνε από το κακό θέαμα. Με πείραξε πολύ που μία χούφτα κοντοστούπηδων Κινέζων έπαιζαν καλύτερη μπάλα από τα δικά μας καλοπληρωμένα παλικάρια που βαριούνται να αντιμετωπίσουν μία υποδεέστερη ομάδα. Αλλά έμεινα ευχαριστημένος από το περίεργο θέαμα που παρακολούθησα. Αυτή την πρωτόγονη ποδοσφαιρική εμπειρία που δεν έχει σκοπιμότητες, δεν σπαταλάει την ενέργειά της σε δηλώσεις στη μεικτή ζώνη για τον διαιτητή και παίζει τη μπάλα με τη μία, άναρχα, με στόχο να τη βάλει στα δίχτυα. Θα μου πείτε, για πόσο ακόμα; Αν μπει κι εκεί το χρήμα, τα πράγματα θα αλλάξουν και ήδη φαίνεται να αλλάζουν, με τους Ασιάτες φίλους μας να σπαταλούν πακτωλό χρημάτων για μεταγραφές που μερικές φορές δεν είναι καν πρώτης γραμμής. Δεν θα διαφωνήσω, αλλά μέχρι να πάρω πρέφα ότι έγινε κάτι τέτοιο και αν ξυπνήσω ξανά ένα Σαββάτο πρωί και δεν μπορώ να κοιμηθώ, ξέρω πολύ καλά τι θα κάνω. Θα βάλω ένα κινέζικο ματσάκι να παρακολουθήσω.
Είδα κινέζικο ποδόσφαιρο και μου άρεσε! Είδα κινέζικο ποδόσφαιρο και μου άρεσε! Reviewed by Leonidas Boutivas on 6:30 PM Rating: 5